Konto osobiste dla studenta. Jest w czym wybierać?

Co najmniej jedno standardowe konto internetowe znajduje się w ofercie każdego banku. Inaczej sytuacja wygląda, gdy mowa o rachunkach bankowych stworzonych z myślą o studentach – większość banków oferuje jeden produkt. Nie oznacza to jednak, że studenci nie mają w czym wybierać. Przeciwnie – banki doskonale zdają sobie sprawę, że konstruując konta bankowe z myślą o klientach do 26. roku życia i oferując dobre warunki, może zapracować sobie na zaufanie tej grupy konsumentów.

 

Jak wygląda aktualna oferta banków, jeżeli chodzi o konto bankowe dla studentów? Poza tym, że jest szeroka, to jest również atrakcyjna pod względem finansowym. Osoby posiadające indeks mogą liczyć na szereg ulg, które nie są dostępne dla pozostałych klientów korzystających ze standardowych rachunków bankowych.

 

Opłaty – zwróć na nie uwagę

Studenci decydujący się założyć konto internetowe najczęściej posiadają stały, ale niski dochód miesięczny. Mowa głównie o stypendium naukowym lub socjalnym przyznanym żakom przez uczelnie. Ponieważ studencka kieszeń częściej jest pusta niż pełna, to oczywistym jest, że opłaty za prowadzenie konta nie mogą być wygórowane.

Jeżeli chodzi o koszty za prowadzenie kont dedykowanym studentom, to standardem jest, że większość usług jest bezpłatna. Poza darmowym założeniem rachunku bankowego, młodzi klienci mogą liczyć na to, że nie zapłacą za obsługę karty kredytowej, wypłaty gotówki z bankomatów czy utrzymanie karty debetowej wydanej do konta.

 

Aplikacja mobilna – dostępna u najlepszych

Studenci to ludzie młodzi, którzy doskonale orientują się w nowinkach technologicznych. Jeżeli chodzi o banki, to jednym z najnowszych rozwiązań, z których mogą korzystać klienci, jest aplikacja mobilna. Taka umożliwia szybki dostęp do środków zgromadzonych na rachunku przez urządzenia mobilne, np. tablet.

Aplikacja mobilna jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że pozwala na dostęp do środków niezależnie od miejsca, w którym student przebywa. Tym samym ułatwia ona kontrolowanie wpływów i wydatków. Dostęp do tych informacji student może mieć nawet bez konieczności logowania się – część banków udostępnia specjalny widget.

 

Bez przykrych niespodzianek, czyli…

…co się stanie, gdzie skończysz 26 lat i nie będziesz mógł korzystać z oferty przygotowanej dla studentów? Niestety, polityka banków wcale nie jest tu oczywista. Te najlepsze, którym zależy na wizerunku, proponują przekształcenie konta studenckiego w standardowe. Problem jednak w tym, że taki rachunek bankowy wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem – może okazać się kosztowny w utrzymaniu.

By nie okazało się, że jesteś zobowiązany płacić za prowadzenie rachunku bankowego lub – co gorsza – straciłeś dostęp do swoich pieniędzy, niezbędne jest zainteresowanie się tą kwestią odpowiednio wcześniej. Sprawdzając, jakie rozwiązanie proponuje bank, będziesz mógł odpowiednio wcześniej zdecydować się np. na zamknięcie rachunku i otwarcie innego, oferowanego na korzystniejszych warunkach.Artykuł zewnętrzny.